• контроль за дотримання санітарно – гігієнічних норм;
• здійснення нагляду за харчуванням;
• просвітницька робота з батьками вихованців;
• проведення «С» – вітамінізації;
• контроль за організацією фізкультурно – оздоровчої роботи з дошкільниками.
ЯК НЕ ЗАХВОРІТИ В ДИТСАДКУ
М'які іграшки рекомендовано вичищати не рідше 1-го разу на тиждень. Найпростіший спосіб пропилососити іграшки простим пилососом або миючим, після цього іграшку необхідно просушити. Для найбільш глибокого чищення можливо використовувати наступні способи на розсуд вихователів. В цілому миття іграшок в дитячому садку проводиться регулярно, інакше цей сад не можна вважати хорошим. Також часто миття іграшок проводиться за допомогою батьків одним із таких способів.
Ручне прання. Вам знадобиться губка або шматок м'якої тканини, засіб для прання або простий шампунь.
Розтопіть в теплій воді вичищати засіб і збийте до утворення мильних бульбашок. Змочіть в мильній воді губку і почистіть податливу іграшку, постаравшись, щоб вона не вбирала багато води. Щоб змити бруд, але не просто розмазувати її по іграшці, споліскуйте губку якомога більше. Висушіть іграшку на батареї. Зазвичай, це займає добу. У дитячих садках є інструкція з миття іграшок, якої слід дотримуватися.
Прання в автомашині. Коли на іграшці прописано, що власне її можна прати в автомашині, запустіть цикл не вище 30 ° С. При полосканні можна додати кілька засобів для пом'якшення для білизни. Сушити їх необхідно в підвішеному стані.
Суха чистка. Для даної вправи вам потрібно великий пластмасовий пакет, харчова сода (приблизно половину склянки на 2-3 піддатливих звірка середнього обсягу), м'яка щітка. Покладіть іграшки в пакет (набагато краще вичищати 2-3 за раз), висипте соду. Прикрийте пакет і впродовж хвилини досить сильно його трусіть. Потім дістаньте іграшки і почистіть ніжною щіткою, щоб видалити соду. Для іграшок великого об'єму можна користуватися пилососом.
Хімчистка. У разі якщо іграшка сильно забруднилася, вирішується не важка хімчистка. Розпізнають 2 види чищення: суху і вологу, З яких можна вибрати потрібну.
В цілому збереження чистоти в дитячому саду не є завданням батьків, проте всіх цих правил варто дотримуватися і вдома. Напевно у вашого малюка багато особистих іграшок за якими потрібно ретельно стежити. Адже від чистоти іграшок залежить також здоров'я дитини. Пил і бруд здатні викликати сильну алергію навіть у дорослому віці, не кажучи про малюків.
Небезпека поруч
Кожного дня ми контактуємо з домашніми улюбленцями. Будь-то сусідська кішечка, власне цуценя чи пес, який мешкає у дворі будинку. Однак такі зустрічі можуть бути небезпечні, особливо якщо тварина буде заражена сказом. Ця тяжка вірусна хвороба передається нашим свійським улюбленцям через укуси та слину будь-яких диких теплокровних тварин. Зрозуміти, яка тварина хвора на сказ, а яка ні – дуже важко, адже ця хвороба може проявити свої клінічні ознаки лише на 10 день.
Ентеробіоз це захворювання, викликане гостриками. Збудник хвороби – дрібний круглий гельмінт довжиною 9-12 мм, біло-рожевого кольору, місцем локалізації якого є нижні відділи тонкого і товстого кишечника.
Зараження на ентеробіоз відбувається в
результаті заковтування інвазованих яєць, що потрапляють до рота через
забруднені руки, предмети побуту, через постільні речі та білизну. Гострики
стійки до зовнішніх впливів і дезінфікуючих засобів. При температурі до 28 ° С
яйця гостриків життєздатні до 8 днів. На іграшках, ліжку, килимах яйця
зберігаються до 21 дня, на піску пісочниць – 14 днів, у воді водопроводу і
водойм – 7 днів. Симптоми захворювання. Першою
ознакою захворювання є скарги дитини на постійний свербіж в області анального
отвору, який може стати причиною розчухування і повторного інфікування, у
дівчат свербіж може поширитися і на область піхви. У випорожненнях дитини, або
при огляді анального отвору вночі можна виявити маленьких білих ниткоподібних
черв’яків, дитина може відчувати особливо сильний свербіж вночі, коли глисти
починають активну діяльність. Діти погано сплять, стають плаксивими, в них
погіршується апетит, зменшується працездатність та успішність, виникає
безсоння, неврастенія, нічне нетримання сечі. Інколи спостерігаються болі в
животі, нудота, блювота, часті болісні позиви на дефекацію, рідкі випорожнення,
частіше з домішками слизу. У інвазованих дітей не виробляється повноцінний
імунітет після проведених профілактичних щеплень.
Профілактика ентеробіозу. За
статистикою майже 90% дітей є переносниками гостриків. У дорослих це
захворювання зустрічається значно рідше і становить близько 60%. Дослідження
фахівців з’ясували, що найбільше яєць гостриків знаходиться на грошах,
мобільних телефонах, канцелярському приладді, дитячих пісочницях і поручнях у
громадському транспорті. для попередження виникнення захворювання на ентеробіоз
необхідно:
— дотримуватись правил особистої
гігієни;— у домі, де є хворий на ентеробіоз,
потрібно кілька разів на день проводити вологе прибирання;— стежити, щоб надворі дитина не
тягнула до рота підібрані з землі предмети;— коротко стригти дітям нігті;— не вживати немиті овочі та фрукти;— не витрушувати постільну білизну у
приміщенні;— прасувати одяг та білизну з обох
сторін після прання;— слідкувати за тим, щоб білизна була
чистою.
При виникненні симптомів ентеробіозу
необхідно звернутись за медичною допомогою до сімейного лікаря, лікаря
терапевта, лікаря педіатра.
Дитячі інфекційні хвороби та механізми
зараження ними
Профілактика інфекційних захворювань у дітей перш за все полягає у необхідності зміцнення здоров'я дитини, підвищення опірності організму до захворювань; попередженні спілкування дитини із хворими і носіями мікробів-збудників, своєчасному проведенні профілактичних щеплень. Батьки, думаючи про майбутню дитину, мають
перевірити своє здоров'я. Майбутня матір повинна додержуватися правильного
режиму життя, суворо виконувати усі поради лікаря. Для нормального розвитку
дитини велике значення має вигодовування материнським молоком. Воно містить так
звані антитіла, що сприяють підвищенню опірності до інфекційних захворювань.
Вигодовування лише груддю матері повинно продовжуватися до 5-6 міс життя
дитини. У нашій країні дітям обов'язково роблять профілактичні щеплення проти
туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, епідемічного паротиту і кору.
Вчені працюють над створенням інших вакцин.
Батькам слід знати, що профілактичне щеплення треба робити своєчасно, у строки, встановлені інструкцією і календарем щеплення. Воно протипоказано хворим і тим, що і перенесли якесь захворювання протягом останнього місяця. Навіть після легкого нездужання (невисока температура, нежить, кашель) можуть і виникнути різні ускладнення. Організм такої дитини неспроможний відповідно реагувати на дію вакцини. Імунітет і не вироблятиметься або буде дуже слабким. Така дитина сприйнятлива до інфекційних захворювань. Для створення імунітету після щеплення дитині необхідно створити найкращі умови і режиму і догляду. Вона повинна довго бувати на свіжому повітрі, вживати повноцінну, І багату вітамінами їжу. її слід оберігати від зараження інфекційними захворюваннями, і переохолодження. Якщо у дитини виникає реакція на щеплення, батьки повинні негайно звернутися до лікаря. Чимало батьків цього не розуміють і гадають, що робити щеплення не обов'язково, тому що зараз немає випадків захворювання на дифтерію, поліомієліт. Це хибна думка, бо токсикогенні мікроби ще циркулюють у навколишньому середовищі, вони можуть знаходитися і в носоглотці здорових дорослих людей і дітей. Протягом багатьох сторіч дифтерія забирала тисячі людських життів. Дифтерія - важке інфекційне захворювання, збудник якого швидко поширюється при кашлі та чханні, супроводжується місцевим запаленням слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, явищами загальної і токсикації та враженням нервової серцево-судинної системи і може призвести до смерті. Дифтерія спостерігається лише у людини й викликається дифтерійною паличкою. Потрапивши в організм людини, збудник розмножується й виробляє токсин, який і призводить до захворювання.
Єдиним захистом дітей від захворювання на дифтерію є щеплення. У нас в країні щеплювати проти дифтерії починають з трьох місяців. Вчені довели, що протягом перших місяців життя дитину від захворювання захищає імунітет, отриманий від матері. Також доведено, що одноразове введення дифтерійного анатоксину не захищає від захворювання.
Розроблені правила й терміни імунізації, так званий календар щеплень, відповідно до якого дітей щеплюють тричі на першому році життя. В подальшому для забезпечення захисної дії дітей імунізують у - 18 місяців, 6, 14, 18 років. Першу планову ревакцинацію дорослих за віком та епідпоказами, які раніше були щеплені, треба здійснювати з інтервалом 5 років після останнього щеплення, подальші планові ревакцинації дорослих проводяться з мінімальним інтервалом 10 років від попереднього щеплення. Одночасне проведення щеплень проти дифтерії, кашлюка та правця не лише не зменшує, а навпаки, підсилює захисну дію. Випадки захворювання на дифтерію зустрічаються і сьогодні. Хворіють переважно не прищеплені особи або щеплені з порушенням схеми імунізації.
Саме тому слід особливо ретельно дотримуватись термінів проведення щеплень, адже навіть незначне відхилення може спричинити втрату імунітету й захворювання на дифтерію Батькам не слід відмовлятися від вакцинації, цим ви збільшуєте ризик інфікування й захворювання дитини дифтерією. Не менш небезпечним захворюванням для дітей, особливо молодшого віку, є кашлюк. Його збудник поширюється при кашлі та чханні. Викликає довготривалі напади кашлю, які ускладнюють дитині приймання їжі, пиття або навіть дихання. Кашлюк може стати причиною легеневих проблем, ушкоджень мозку та навіть смерті. До 80% захворювань кашлюком припадає на дітей у віці до 5 років. Чим менший вік дитини, тим важчий перебіг захворювання. Саме тому щеплення проти кашлюка роблять дітям, починаючи з 3-х місяців, і завершують вакцинальний комплекс у 18 місяців.
Останнім часом з'явилась думка, що у зв'язку зі зменшенням захворюваності на кашлюк і нібито високою реактогенністю вакцин від щеплення можна відмовитися і захищати дітей лише від дифтерії та правця. Подібна тактика призвела у ряді країн до виникнення епідемії кашлюка, яка забрала не одне дитяче життя. Щорічно на кашлюк хворіє 40 млн. людей у всьому світі, близько 34 тис. - гине від ускладнень хвороби. По сьогоднішній день розроблено якісні, ефективні та безпечні вакцини, в тому числі з а целюлярним компонентом для профілактики кашлюка, дифтерії, правця, що розраховані на імунізацію й ослаблених дітей. Збудник кашлюка нестійкий поза організмом хворого, інфікуватися можна лише при спішуванні з останнім. Саме тому нещеплену дитину слід оберігати від спілкування з особами, які кашляють.
Однією з найпоширеніших дитячих хвороб є кір. Кожні 15 секунд на земній кулі від кору помирає дитина, щорічно він забирає 2 млн. людських життів. Хворіють на кір лише люди, а тому інфікуватися можна тільки від хворої особи До захворювання сприйнятливі усі люди в будь-якому віці. Воно супроводжується тяжкою лихоманкою, висипанням та симптомами, подібними до грипу. Кір може призвести до втрати слуху, запалення легенів, ушкоджень мозку або навіть смерті. Збудник поширюється дуже швидко та легко, при цьому діти, які не були вакциновані, захворіють в першу чергу.
Доведено, що вірус може перебувати в повітрі (зберігаючи здатність інфікувати) протягом 2 годин після того, як хвора особа залишила кімнату. На жаль, зустрічаються випадки, коли дітей не щеплюють у зв'язку з так званими протипоказаннями. Батьки вважають, що дитину, яка хворіє на астматичний бронхіт, пневмонію, ексудативний діатез тощо, не слід щеплювати. Ця думка хибна! Безпечніше отримати щеплення в період, коли дитина здорова, ніж перехворіти на кір. Саме у таких дітей кір супроводжується ускладненнями й протікає надзвичайно важко.
ПРОФІЛАКТИКА
ГОСТРИХ КИШКОВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ
Існують три шляхи
передачі гострих кишкових захворювань: харчовий, водний і контактно-побутовий.
Основний шлях
передачі збудників - харчовий, коли зараження відбувається через споживані
продукти харчування і приготовлені з них страви, а також овочі та фрукти,
забруднені мікроорганізмами і вжиті в їжу без достатньої гігієнічної і
термічної обробки, елементарне недотримання правил особистої гігієни,
технології приготування страв, умов та термінів зберігання сировини та готових
страв, вживання неякісних харчових продуктів, які містять в собі збудник
захворювання.
Щоб вберегти себе від
захворювань кишковими інфекціями, необхідно:
- дотримуватися
правил особистої гігієни;
- ретельно мити руки
з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного
відвідування вбиральні;
- мити та тримати у
чистоті всі поверхні та кухонні прилади, що використовуються для приготування
їжі;
- користуватися
індивідуальним посудом;
- запобігати
проникненню комах та тварин до приміщень, де відбувається приготування їжі та
зберігаються харчові продукти;
- регулярно мити та
обдавати окропом дитячий посуд та іграшки;
-окремо готувати і
зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м'ясо, птицю, рибу,
овочі, фрукти тощо);
- для обробки сирих
продуктів використовувати окремі кухонні прилади (ножі, обробні дошки тощо);
- добре прожарювати
або проварювати продукти, особливо м'ясо, птицю, яйця і рибу;
- дотримуватись
відповідного температурного режиму при зберіганні харчових продуктів (не
залишати приготовлені харчові продукти при кімнатній температурі більше, ніж на
2 години);
- використовувати
безпечну воду, не пити воду з неперевірених джерел;
- вживати бутильовану
воду, у разі неможливості придбання бутильованої води використовувати
охолоджену кип’ячену воду;
- використовувати
харчові продукти, оброблені з метою підвищення їх безпеки, наприклад,
пастеризоване молоко;
- мити та обдавати
окропом фрукти і овочі, особливо у разі споживання їх у сирому вигляді;
- не вживати продукти
по закінченню терміну придатності, використовувати для приготування їжі тільки
свіжі харчові продукти;
- при транспортуванні
і зберіганні харчових продуктів використовувати чисту упаковку (поліетилен,
контейнери для харчових продуктів тощо);
- не купувати харчові
продукти у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;
- не давати маленьким
дітям некип'ячене розливне молоко, сирі яйця тощо;
- уникати контактів з
особами, які мають ознаки інфекційного захворювання.
ТІЛЬКИ ЧІТКЕ ДОТРИМАННЯ ГІГІЄНІЧНИХ ПРАВИЛ ТА ВИМОГ
ДАЄ МОЖЛИВІСТЬ УНИКНУТИ ХАРЧОВОГО ОТРУЄННЯ ТА ЗАРАЖЕННЯ КИШКОВИМИ ІНФЕКЦІЯМИ.
Немає коментарів:
Дописати коментар